Z dobových filmových záběrů natočených v Praze v prosinci roku 1964 se zdá, že česká metropole zdaleka netrpěla takovým předvánočním shonem jako dnes. Všeho tenkrát bylo méně – aut i i lidí v ulicích, turistů na Karlově mostě i zboží za pulty. Nezdá se však, že by byli lidé tenkrát méně šťastnější.

Vánočními dekoracemi vyzdobené výkladní skříně lákají k nákupům, byť na rozdíl od dneška nejsou zdaleka tak přeplněné zbožím. Zdání hojnosti tak mají alespoň vzbudit věže a pyramidy vystavěné z konzerv, vyrovnané řady lahví a ošatky plné vajec.

Podíváme-li se na tehdejší ceny, může získat dojem, že si Češi museli dát o Vánocích pořádně do nosu. Chleba za 2,60 Kčs, mléko za 1,8 Kčs, kilo šunky za 40 Kčs, láhev piva za 1,2 Kčs… Přepočítáme-li ovšem ceny vzhledem k poměru tehdejší a současné průměrné mzdy, rychle vystřízlivíme. Pecen chleba by dnes vyšel na 39,–Kč, litr mléka na 27,–Kč a kilová šiška šunkového salámu na neskutečných 604,–Kč!

Krátký film z předvánoční Prahy roku 1964 končí znovu u řeky, do jejíž studených vod rybáři vrací živé kapry, kteří se ten rok neprodali. Je možné, že si je ne každý Čech mohl dovolit koupit: 1 kg kapru stál tehdy 11,– Kčs, což by dnes vyšlo na 166,– Kč, tedy o polovinu dráž, než za kolik si tuto rybu obvykle pořídíte v dnešní době. Spíš ale Češi dali přednost tučnějšímu vepřovému řízku, byť za kilogram masa zaplatili ještě dráž, a sice 28,– Kčs (tedy v přepočtu dnešních 422 Kč). Takže se o Vánocích asi moc nerozšoupli. Ovšem jen jídlo Vánoce šťastnými ani veselými nedělá.