Australský vědecký tým vyslal podmořského robota do O´Brianova zálivu ve východní Antarktidě poblíž výzkumné stanice Casey. To, co pod ledem natočil, vědce poměrně překvapilo.

Asi by nikdo nečekal, že v chladných antarktických vodách hluboko pod ledem bude takový barevný svět, jaký nafilmovala miniponorka. „Záběry odhalily habitat, který je produktivní, dynamický, barevný a plný biodiverzity a různých druhů včetně mořských hub, pavouků, hvězdic a mořských okurek,“ říká biolog Glenn Johnstone.

Celý habitat žije v teplotě kolem jednoho stupně Celsia, tedy v mimořádně chladné vodě, navíc pod metrovou vrstvou ledu. Led ovšem podle vědců není na škodu, právě naopak, chrání podobné ostrovy života před bouřemi a vlnami. Vědci tak mají nyní nový pohled na život pod ledem, který se zdá být mnohem pestřejší a rozmanitější, než se doposud myslelo. Ovšem i tyto habitaty jsou ohroženy změnami v kyselosti mořské vody a odpady, které se do moře dostávají. Vědci tak mají za úkol zjistit, jaké vlivy přesně na tato podmořská společenství působí.