Zátoka Tatejama v japonské prefektuře Čiba je dostaveníčkem dvou neobvyklých přátel – místního potápěče Hirojukiho Arakawi a asijského pyskouna. Ti dva se seznámili před 25 lety a od té doby se pod vodou pravidelně setkávají.

Hirojuki Arakawa se více než čtvrtstoletí stará o podvodní svatyni Šinto, kam také jako průvodce doprovází turisty. Během té doby navázal neobyčejný vztah s pyskounem asijským. Tato obrovská ryba z rodu pyskounovitých k němu připlouvá, kdykoli ji zavolá – stačí zaklepat kladivem na kus kovu a ryba se hned objeví. Dokonce se od potápěče nechá pohladit a políbit. Takto se spolu přátelí už 25 let. Hirojuki si svého vodního mazlíčka i pojmenoval – dal mu jméno Joriko.

Tento příběh dává za pravdu té skupině vědců, kteří tvrdí, že ryby nejsou tak zcela netečné a bez emocí, jak bychom si mysleli. Jsou vnímavé, emocionální, a některé, jak vidno, dokonce i přátelské.

Pyskouni Semicossyphus reticulatus patří k vůbec největším pyskounům na světě. Obývají skalnaté útesy u pobřeží Koreje, Číny a Japonska. Dosahují až 1 metru délky a místní lidé si je cení jako dobré ryby k jídlu.