Rusové vědí, jak vést bitvu! Jejich rekonstrukce jedné z největších bitev napoleonských válek u Borodina je skutečně povedená. Nechybí dobové uniformy, kavalerie, opevněná baterie děl a nad vším se vznáší dým z pušek a kanónů.

Ruská a napoleonská vojska se střetla 7. září 1812 u vesnice Borodino poblíž Moskvy. Účastnilo se jí na obou stranách na čtvrt milionu vojáků. Napoleon hodlal Rusy porazit a obsadit Moskvu. Bránila mu v tom vojska cara Alexandra I.

Po celou bitvu, která byla především jedním velkým masakrem, se Rusové drželi v obranných valech, kryti palbou mohutné dělostřelecké baterie. Francouzi na ně útočili oddíly pěchoty i jízdy. Když večer padla na bojiště tma, ani jedna strana nezvítězila. Rusové sice zůstali v pozicích, ale druhý den odtáhli, jejich ztráty byly strašlivé, podobně tomu bylo i v Napoleonově táboře. Obě armády ztratily asi třetinu mužů, celkem to bylo 70 000 padlých.

Výsledkem bitvy bylo, že Rusové se nakonec smířili s tím, že Napoleon Moskvu obsadí. Ovšem jeho armáda byla oslabená, Rusové se ani po ztrátě Moskvy nevzdali a nakonec celou jeho armádu dílem zmasakrovali a dílem nechali umrznout a vyhladovět.