Mexičan Ramon Archundia zasvětil svůj život ochraně leguánů. Jeho ještěří útulek ve městě Manzanillo obývá 642 leguánů a množství dalších druhů ještěrů. I proto se Archundiovi říká zaříkávač leguánů.

Celý Archundiův příběh začal před čtyřiceti lety. Tehdy viděl, že leguáni viditelně strádají v divočině kvůli tomu, že jsou velmi často loveni. Nakonec pro dva malé leguány, které našel v lese, udělal za městem malou ohrádku v místě, kde se mohli pěkně vyhřívat na sluníčku. Brzo ke dvěma kouskům přibývali další. V Manzanillu se rychle rozkřiklo, čím se Archundia zabývá, a lidé mu začali nosit leguány a ještěry z širokého okolí.

Mnozí se ptají, proč Archundia nevypustí leguány zpět do přírody. Odpověď je jasná – pobyt v přirodě je pro tyto ještěry v současnosti nebezpečný, jsou často loveni a hrozí jim vyhubení, pokud se jejich lov nezastaví. Archundiův domov je tak pro ně rozhodně bezpečnějším místem než divočina. Současně je Archundiův útulek místem, kde se lidé mohou na leguány podívat a blíže se s nimi seznámit.

Archundia nevybírá žádné vstupné, rovněž vláda mu na provoz ničím nepřispívá. Vše platí sám ze svých zdrojů. Naopak místní úředníci prý uvažují o tom, že útulek nechají zavřít. Místo, aby turistickou atrakci propagovali, nedělají nic na její podporu. Leguáni sní 400 liber potravy denně, není to levná záležitost chovat takové množství ještěrů. Archundia s tím však rozhodně přestat nehodlá.