V roce 2000 vznikl pod režisérským dohledem Davida Ondříčka film, který konečně oslovil mladou generaci. Natočili se Samotáři, odkud jsou nesmrtelné hlášky i postavy. Co o tomhle geniálním filmu asi nevíte?

  1. Věčně zhulený Macháček: Jiří Macháček si z jointa potáhne přesně 37×. Ve filmu není scéna, kdy by nebyl zhulený. Proto ta autenticita. Ani to nemusel hrát! Navíc musel kvůli téhle roli zhubnout, aby víc připomínal mladého milovníka marihuany.
  2. Tajemná Vesna: Makedonskou sympatickou herečku Labinu Mitevskou potkal Petr Zelenka, jeden ze scenáristů, na filmovém festivalu v Chotěbuzi. Labina byla v porotě a velmi se jí líbili jeho Knoflíkáři. Znala jeho předchozí filmy a díky tomu přijala pozvání na natáčení do Prahy. V Samotářích si zahrála Vesnu, která do Prahy přijela hledat svého tatínka. Její dějová linka se ale nevešla do filmu. Svého otce totiž najde – a je to zároveň táta Hanky, kterou hraje Jitka Schneiderová. Takže by skončily jako nevlastní sestry.
  3. Lucky Boy: Když se řekne Samotáři, začnete si broukat tuhle píseň. Natočil ji Jan P. Muchow v paneláku na domácí nahrávací zařízení spolu s dalšími songy na soundtrack. Většina se přetočila, ale Lucky Boy zůstal tak, jak ho nahráli v bojových podmínkách. A je to dobře, song umocňuje atmosféru filmu.